Zapraszam Was na XI Kongres Psychologii Sportu – Dominika Kuchta

Kongres Psychologii Sportu – o czym usłyszycie ode mnie?

Nie bójmy się eksperymentować, zmieniać i doskonalić metod treningowych, bo w sporcie każdy obszar pracy sportowców zależy od… siebie!

Wielkimi krokami zbliża się XI Kongres Psychologii Sportu w Warszawie, który odbędzie się 7-8 marca. W jednym miejscu zgromadzi się wielu specjalistów z dziedziny psychologii sportu, która jest niezwykle ważna w życiu każdego zawodnika, trenera, działacza, rodzica i każdej osoby związanej ze sportem. Tematem, który będę miała przyjemność przedstawić na Kongresie jest: “Praktyczne podejście do treningu mentalnego – technologie i narzędzia w treningu zintegrowanym”. O jakim treningu mowa? O takim, który łączy w sobie trening techniczny, taktyczny, motoryczny i mentalny, ale również wszystkie inne aspekty pomocne w życiu sportowca, aby doskonalić swoje umiejętności. 

Swoje wieloletnie doświadczenie w pracy ze sportowcami opieram na praktyce, ćwiczeniach i treningu kompleksowym. Na co dzień pracuję zarówno z zawodnikami indywidualnymi, jak również z drużynami i trenerami, dzięki czemu staram się łączyć mój plan treningowy z planem całego sztabu. Często spotykam się ze stereotypowym myśleniem o wizytach u psychologa sportowego w jego gabinecie i to na kanapie. Nie u mnie! Oczywiście taka strona pracy również mi towarzyszy, ale nawet wtedy po poznaniu zawodnika i jego oczekiwań przechodzimy do praktycznych ćwiczeń. Coś, co lubię najbardziej to ćwiczenie z zawodnikami w ich warunkach treningowych. Prowadzę indywidualne i grupowe zajęcia z moimi podopiecznymi na sali treningowej, gdzie możemy wykorzystywać te narzędzia, które łączą w sobie trening zintegrowany. Sportowcy są zadaniowcami i lubią jasno określone cele, ale przede wszystkim mierzalne postępy. Dużym zainteresowaniem cieszy się biofeedback, zarówno w młodszych jak i starszych grupach. Jest to nic innego jak trening mózgu, który pokazuje jak reaguje ciało i umysł w warunkach koncentracji, skupienia, emocji. Dzięki temu zawodnik może ćwiczyć radzenie sobie w wielu sytuacjach, ale co najważniejsze poznać metody w jaki sposób przenieść te ćwiczenia na boisko. Cała praca zawodnika z tym narzędziem zapisuje proces i pokazuje wskaźniki pobudzenia, zrelaksowania, skupienia, koncentracji, pracy oddechu, a także radzenia sobie z emocjami. 

Kolejną metodą, która zachwyciła zawodników i trenerów jest Trening Flash Reflex – wykorzystywana nie tylko w treningu mentalnym, ale również w treningu motorycznym, funkcjonalnym i taktycznym. Jest to doskonały przykład, że te sfery można ze sobą połączyć na jednym treningu. Flash Reflex ćwiczy czas reakcji, koncentrację, szybkość, zwinność, decyzyjność, tempo poruszania się i techniki w danej dyscyplinie, a także jest wykorzystywane do ćwiczeń budujących atmosferę w drużynie. Co najważniejsze – w jednym ćwiczeniu ćwiczysz tempo poruszania się, koncentrację i szybkość reakcji. Narzędzie mierzy czas do milisekund, dzięki czemu zawodnik może z łatwością monitorować progres w tych elementach. Ćwiczenia są układane precyzyjnie i indywidualnie pod zawodnika. Wiedza techniki, taktyki, specyfiki dyscypliny, a także roli sportowca jest niezbędna w dobraniu odpowiedniego planu tego treningu.

Są to świetne metody, którymi wzbogacamy nasz trening mentalny, ale z pewnością nie jest to wszystko, na czym powinniśmy się skupić. Psychologia sportu jest bardzo złożona, a umysł sportowca tym bardziej. Poza nowoczesnymi technologiami jestem zwolenniczką technik dobrze znanych wszystkim np. wizualizacji, treningu oddechu, relaksacji. Jednak staram się te treningi również modyfikować i przenosić jak najwięcej na warunki treningowe i meczowe przy okazji ucząc innych umiejętności. Staram się w swojej pracy rzucić inne światło na pewne techniki, przede wszystkim od tej trenerskiej strony.

Do zobaczenia na jednym z najlepszych wydarzeń sportowych w Polsce!

Zobacz również:

10 powodów, dla których warto wysłać pociechę na obóz

10 powodów, dla których warto wysłać pociechę na obóz

Każdy z nas chyba już nie mógł doczekać się ciepłych dni w tym roku! W końcu nadeszły, a wraz...

Przejdź do artykułu

Wytrwałość, siła i wielka pasja – Maciej Jabłoński i tenis

Wytrwałość, siła i wielka pasja – Maciej Jabłoński i tenis

Dzisiaj posłuchacie historii sportowca, który śmiało może być autorytetem dla wielu tych, którzy wątpią i poddają się. Maciej Jabłoński...

Przejdź do artykułu

Kontuzje

Kontuzje

W trakcie mojej kariery sportowej wielokrotnie borykałem się z mniejszymi lub większymi kontuzjami. Niestety nie mogłem tego uniknąć, bo...

Przejdź do artykułu

Wewnętrzny masaż joga i jej moc

Wewnętrzny masaż joga i jej moc

Od kilku miesięcy praktykuję jogę i dzisiaj postanowiłam opowiedzieć Wam o niej, a dokładniej rozwiać wątpliwości i mity związane...

Przejdź do artykułu

Bądźmy w kontakcie!

Kontakt stacjonarny
Biuro/Gabinet (Trójmiasto)
ul. Kazimierza Górskiego 1/112
81-304 Gdynia

Budynek Modern Tower (obok Polsat Plus Arena Gdynia)

Gabinet (Starogard Gdański)
ul. Miodowa 7
83-200 Okole

Sala treningowa/fitness (Sopot)
ul. Bitwy pod Płowcami 73
81-713 Sopot

Telefon
+48 514 222 394